A lakást vásárolni kívánó személyek érdekében, összhangban a kormány szándékaival - az Unicredit Bank néhány kedvező újdonságot vezetett be a leendő lakásvásárlók érdekében.
Újabban jen alapú hitellel is találkozhatunk a magyarországi kereskedelmi bankoknál. Ausztriában korábban divat volt jen alapú hitelt felvenni, de mára már elvesztette a népszerűségét, a magas árfolyamkockázat miatt (jellemzően euró és svájci frank alapon hiteleznek az osztrák bankok).
Az OTP reklámaiban 4390 Ft törlesztő részlet szerepel 1 millió Ft-ra 270 hónap futamidőre, ami igen kedvezőnek tűnik. Viszont ha megnézzük közelebbről, mit tartalmaz a törlesztőrészet, akkor kiderül, hogy az első évben nem kell fizetni kezelési költséget. Az első évre érvényes az akciós kamat, ami 1,99%. A második évtől már jóval magasabb lesz a törlesztés, mert 2,5% kamattal számolhatunk a kondíciós lista alapján, amihez még hozzá jön a 2,04% éves kezelési költség.
Tehát bármikor át lehet váltani a jen alapú hitelt svájci frankra vagy euróra.
Viszont az a kérdés, hogy megéri egyáltalán átváltani? Egyrészt duplán kell konverziós díjat fizetni az átváltásért, mert a jent nem lehet közvetlenül svájci frankra váltani (a devizanemváltás forinton keresztül történik, így duplán kell megfizetni a vételi- és eladási árfolyam közötti különbséget). Másrészt, ha a forint gyengült a japán jennel szemben, akkor már késő átváltani másik devizanemre. Ahhoz hasonlíthatjuk, mint amikor a tőzsdén esnek az árfolyamok, a hirtelen pánik hatására sokan eladják a részvényeiket, ezzel realizálják az árfolyamveszteséget.
Az OTP Bank kondíciós listájában megtalálhatjuk, hogyha átváltjuk a jenhitelt svájci frank alapú hitelre, akkor 4,45% lesz a kamat plusz ehhez jön az éves 2%-os kezelési költség. Más bankoknál ennél sokkal olcsóbb svájci frank alapú hitelt is felvehetünk (2-3% körül is), sőt, ha az akciós kamatokat nézzük, még kedvezőbb ajánlattal is találkozhatunk.
Tehát ha átváltjuk a jenhitelt svájci frankra, akkor már a forintosított törlesztőrészlet 8326 Ft lesz 240 hónap futamidőre 1 millió Ft hitelre vetítve, ami nem túl kedvező ajánlat más bankok svájci frank alapú hiteléhez képest (lakáscélú hitel esetén).
Az utóbbi pár évben több mint 40%-ot ingadozott a jen árfolyama az Euróhoz képest, ezért mindenképpen mérlegelni kell hogy milyen devizában adósodjunk el. Az elmúlt 10 év tapasztalatai alapján a svájci frank árfolyama sokkal kisebb mértékben szokott ingadozni a forinttal szemben, mint a többi deviza kurzusa, ezért kevésbé befolyásolta a törlesztőrészletet.
Mindkét befektetési bank elemzői ezen, egyirányú utcának tűnő devizapiaci folyamatok mellett is fokozott óvatosságra intik a befektetőket és a hitelfelvevőket főként amiatt, mert a japán gazdaság fundamentumai erősek és modelljeik alapján a jen már most is erősen (10-20%-kal) alulértékeltnek tűnik a főbb devizákkal szemben, azaz bármikor bekövetkezhet intenzív jenerősödés. Viszont hosszabb távon látnak reális esélyt a jen tartós erősödésére a befektetési bankok szakértői. (forrás: portfolio.hu)
A japán jen hitel nem csak a hitelt felvevő ügyfelek számára jelent magasabb kockázatot az eddigi deviza nemeknél, hanem a hitelt nyújtó bank számára is. Ennek a kockázatnak a csökkentése érdekében, a felvett hitel 160%-ra jegyez be jelzálogjogot a fedezetül felajánlott ingatlanra, valamint magasabb értékű ingatlan biztosítást köt ki.